Akademia Piłkarska Oleśnica | APO - nabór do Akademii, najczęściej zadawane pytania. Co warto wiedzieć?

3..2..1.. – ZACZYNAMY

3..2..1.. – ZACZYNAMY

Nabór do Akademii Piłkarskiej Oleśnica, trwa w najlepsze. Za nami spotkania organizacyjne. Wszyscy zawodnicy zostali przyporządkowani do swoich grup, z którymi niedługo rozpoczną treningi. W tym artykule przedstawimy rodzicom schematy organizacyjne oraz odpowiemy na najczęściej zadawane pytania.
Zaczynajmy !

Kiedy i gdzie mogę zapisać dziecko do APO ?

Nabór do Akademii trawa cały sezon i można dopisać się w każdej chwili. W APO grają zarówno chłopcy jak i dziewczynki – wszystkich serdecznie zapraszamy, niezależnie od poziomu zaawansowania.  Zapisu można dokonać pod numerem telefonu podanym na naszej stronie internetowej www.apolesnica.pl. Tam otrzymacie Państwo niezbędne instrukcje, a koordynator dopasuję grupę do stopnia zaawansowania kandydata. Warto także wspomnieć, że APO umożliwia przyjście z dzieckiem na 1-2 treningi nieodpłatnie, tak żeby dziecko mogło się przekonać jak wyglądają treningi i czy chce zostać naszym zawodnikiem.

 

Byliśmy na treningu, dziecko jest zdecydowane – chcemy dołączyć !

Podstawowym warunkiem zapisu jest wypełnienie karty zgłoszeniowej zawodnika. Dokument ten, znajdziecie Państwo w zakładce /DLA RODZICA/ na naszej stronie internetowej. Wcześniej jednak warto jest zapoznać się z regulaminem klubu, dostępnym – tak, tak – właśnie na naszej stronie internetowej ;).
Wypełnioną i podpisaną kartę zgłoszeniową należy przynieść do trenera w swojej grupie, od tego momentu dziecko jest już oficjalnym zawodnikiem Akademii.
Przed treningami warto jest także, odwiedzić lekarza, który oceni stan zdrowia kandydata. Badania są obowiązkowe dla wszystkich grup grających w lidze. 

 

Co warto zabrać ze sobą na trening ?

Pamiętajmy, żeby ubierać się stosownie do warunków atmosferycznych. Nie możemy przegrzewać zawodnika, ale nie dopuśćmy też do wychłodzenia organizmu. Jeśli świeci silne słońce pamiętajmy o nakryciu głowy, możemy też zamienić piłkarskie getry na zwykłe skarpetki.

Podstawowa zasada – deszcz nas nie rozpuści, żaden trener nie zdecyduje się trenować w ulewny deszcz, jeśli jednak lekko kropi lub występują przelotny opady, wysyłajmy dzieci na trening. Na wszystkich boiskach jest miejsce, w którym drużyna może się schronić w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych. Przeważnie są to  chwilowe opady i po 5-10 minutach mocnego deszczu możemy kontynuować trening – sorry, taki mamy klimat.

Podstawowa zasada numer 2 – w chłodne dni, również odbywają się treningi. Jak wcześniej ustaliliśmy, klimat nas nie rozpieszcza – latem gorąco, jesienią i zimą jest raczej chłodno. Nie warto jest przeczekać chłodne dni, do momentu wejścia na halę sportową. Rozwiązaniem jest bielizna termiczna – długie spodenki i bluzka z długim rękawem z odpowiedniego materiału utrzymującej temperaturę ciała i zima nam nie straszna !. Naturalnie na to zakładamy strój APO, getry i piłkarskie buty, nie zapominajmy o czapce, kominie i rękawiczkach. W takim zestawie dziecko z całą pewnością się nie przeziębi, nie straci też swoich ulubionych treningów. Dzięki temu nauczymy też dziecko odpowiedzialności, pokonywania problemów, a przede wszystkich będziemy hartować jego organizm.
Poza odpowiednim strojem, na boisku warto też mieć odpowiednią piłkę, buty oraz najważniejsze wodę. Choć to niby bardzo proste, to zdarzają się z tym problemy, dlatego wyjaśniamy. W cieplejsze dni, dziecku należy dać wodę – najlepiej nie gazowaną. Jeśli chcemy, żeby była ona smakowa włóżmy do butelki liście mięty lub kawałki pomarańczy, cytryny czy innych owoców.
Nie kupujmy wody smakowej, gdyż często zawiera ona sztuczne aromaty i  dodatkową porcję cukru. Na trening nie wolno dawać dzieciom słodkich soków czy napojów. Absolutnie zabronione są napoje gazowane typu coca-cola czy energetyki – tak owszem zdarzały się.
W chłodniejsze dni, proponujemy zrezygnować z wody w plastikowych butelkach na rzecz termosów z lekko podgrzanym napojem – ciepła woda/herbata.

 

Jak dobrać odpowiednie buty ? I co z piłką ?

Jak się okazuje, nie wystarczy kupić okrągłą piłkę, żeby była dobra dla naszego dziecka – ważny jest także rozmiar. Mało kto zwraca na to uwagę, a to bardzo istotny parametr. Zbyt dużą piłką, będzie ciężej grać, zatem postępy dziecka będą znacznie wolniejsze.
Najmłodsze dzieci w grupie MINI-BAMBINI oraz SKRZAT grają miękkimi piłkami z gąbki zazwyczaj w rozmiarze 3. ŻAKI, ORLIKI oraz MŁODZIKI grają piłkami w rozmiarze 4, dopiero zawodnicy w kategorii wiekowej TRAMPKARZ oraz starsi grają piłkami, które na co dzień oglądamy w meczach transmitowanych w tv, czyli piłkami w rozmiarze 5.
Jeśli natomiast chodzi o buty to poniżej przedstawimy ich charakterystykę oraz zastosowanie :

 TF (turf) żwirówki, turfy, samby, śniegówki. Potocznych nazw mają wiele, ze względu na swą popularność. Małe, gęsto rozmieszczone koreczki sprawdzają się doskonale na twardych, sztucznych nawierzchniach np. orlikach. Podeszwa buta jest stosunkowo miękka i elastyczna, dzięki temu to doskonały wybór dla dzieci oraz młodych piłkarzy. Dzięki gumowym wypustkom na podeszwie but ma dobrą przyczepność i jest bezpieczny przy kontakcie z nogami przeciwnika ;). Obok lanek to najpopularniejsze i zarazem najbardziej uniwersalne buty piłkarskie, dlatego znajdują fanów nie tylko wśród piłkarzy, ale także sztabu trenerskiego, czy sędziów.

FG (firm ground)popularne lanki to typ butów piłkarskich stworzonych do gry na naturalnej trawie. Charakteryzują się niewymiennymi korkami, o różnych kształtach (poprzeczne, lub okrągłe) oraz dość sztywną i twardą podeszwą, dlatego przeznaczone są dla starszych zawodników. Jedne z dwóch najpopularniejszych typów obuwia piłkarskiego.

AG-PRO (artificial grass) – to podeszwa została stworzona jako alternatywa do gry na sztucznej nawierzchni. W przeciwieństwie do bardziej popularnych żwirówek, ma zdecydowanie wyższe, okrągłe korki z charakterystyczną dziurką. Jest ich za to mniej, przez co wg nas można ich  z powodzeniem używać również na twardszych, naturalnych boiskach trawiastych. Buty te doskonale sprawdzają się na mokrej nawierzchni, jednak sztywna i twarda podeszwa sprawia, że polecane są starszym zawodnikom.

 

W nowym sezonie wprowadzamy kilka ważnych zmian

 

Ułatwiamy kontakt z klubem – od tego sezonu obowiązuje oficjalny komunikator WhatsApp , jest to znacznie wygodniejsza i pewniejsza forma kontaktu niż standardowy smsy, które często nie dochodziły na czas. Prosimy zatem o zainstalowanie aplikacji na swoich telefonach.  Będą tam podawane najistotniejsze informacje dotyczące grupy, w której trenuje Państwa dziecko.

Nowy regulamin APO – zachęcamy, żeby zapoznać się z zasadami obowiązującymi w APO, podpisanie karty zgłoszeniowej jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.

Program stypendialny – Akademia zawsze chętnie inwestuje w młodzież, która ma pasję i chęć do rozwoju. Dlatego uruchomiliśmy stypendium socjalne, które pokryje koszty treningów, dla zawodników, których nie stać na opłacenie składki.

Nowe zasady płatności – Funkcjonujemy dzięki regularnym składkom. To one pozwalają nam pokryć koszty związane z wynajmem obiektów sportowych, kosztów transportu, wynagrodzeń trenerów oraz pozostałych kosztów związanych z funkcjonowaniem Akademii.  Termin płatności składek to 10-ty dzień każdego miesiąca treningowego. Wysokość składki jest stała i nie podlega zmianie w przypadku niższej (niż planowana) frekwencji. W przypadku długotrwałej kontuzji zawodnika, prosimy o kontakt z klubem w celu omówienia zasad płatności.

Karty zgłoszeniowe, nowa formuła – Wypełniona, podpisana i dostarczona do nas karta zgłoszeniowa, będzie ważna bezterminowo. Dzięki temu, nie musicie Państwo wypełniać jej w przyszłym roku. Państwa dziecko będzie zapisane jako zawodnik APO do momentu dalszego transferu/wypożyczenia lub złożenia pisemnej rezygnacji z treningów.

 

Moje dziecko, nie chce już chodzić na treningi – co teraz?

Czasem zdarza się, że dziecko po pewnym czasie nie chce już chodzić na treningi, są to sytuacje bardzo indywidualne – czasem można zaobserwować wyraźny spadek zainteresowania rozłożony w czasie. Dziecko z każdym kolejnym treningiem jest coraz bardziej zniechęcone, nie chce iść na trening lub chce wrócić szybciej do domu. W takim przypadku, prawie pewnym jest, że dziecka nie interesuje piłka nożna.
Jeśli jednak zniechęcenie następuje zupełnie nagle, a dziecko odmawia wyjścia na trening z dnia na dzień, przyczyny należy szukać gdzie indziej. Często powodem takiego nagłego zniechęcenia są aktualnie przerabiane zawartości treningu – zawodnik ma problem z daną zawartością, nie wychodzi mu to prawidłowo przez co nie chce kontynuować treningów. Powodem może być także zbyt wysoki poziom w grupie dla danego zawodnika – gra w piłkę jest najbardziej interesująca wtedy, kiedy sami ją prowadzimy. Dla dzieci najistotniejsze jest zdobywanie bramek i choć z punktu widzenia szkoleniowca nie ma to absolutnie żadnego znaczenia, to jednak gole najbardziej cieszą dzieci. Jeśli zawodnik podczas meczu za rzadko jest przy piłce, również może wtedy zniechęcić się do treningu. Kolejnym powodem, może być problem z otoczeniem, kłótnia z kolegą lub problem z trenerem również czasem przydarzają się zawodnikom naszej Akademii.
W tego typu przypadkach rozmowa jest kluczem do sukcesu, z pewnością nie warto jest rezygnować z pewnością wspólnie rozwiążemy problem, a dziecko znów chętnie przyjdzie na trening. Poprzez sport uczymy także sumienności, pracowitości, uczymy radzić sobie z problemami i pokonywać własne słabości – wymaga to jednak trochę wysiłku od zawodnika.

Jeśli jednak nic nie pomaga i jesteście Państwo zdecydowani zrezygnować , należy napisać pismo w którym warto podać i opisać przyczynę rezygnacji, a następnie wysłać na maila klubowego – kontakt@apolesnica.pl . Proszę oczekiwać potwierdzenia rezygnacji ze strony klubu.
Zgodnie z regulaminem, przed rezygnacją należy upewnić się, że nie zalegamy z płatnościami wobec klubu. Po przyjęciu wypowiedzenia, składki nie będą naliczane od kolejnego miesiąca treningowego.
Do treningów w APO, można wrócić w każdej chwili, jednak istnieje konieczność ponownego złożenia karty zgłoszeniowej.