Jak ważny jest sen dla młodego piłkarza?
Jak ważny jest sen w życiu sportowca?
Sen odgrywa nieocenioną rolę w naszym życiu, a szczególnie w życiu sportowca. Im więcej trenujesz tym więcej czasu potrzebujesz na regenerację, jeśli to zaniedbasz to prędzej czy później będzie to skutkować przetrenowaniem, a w konsekwencji gorszym samopoczuciem, spadkiem formy lub w najgorszym razie kontuzją.
Jeśli położysz się za późno zaniedbujesz niezwykle ważny proces, a jak wiadomo układ nerwowy jest znacznie częściej przetrenowany niż mięśnie u sportowców.
W tym czasie następuję pierwsza i druga faza snu, w której organizm przygotowuje się do fazy głębokiej, obniżając przy tym temperaturę ciała i zmniejszając ciśnienie krwi.
W trzeciej fazie spędzać powinniśmy połowę naszego snu, wtedy ma miejsce bardzo dużo istotnych procesów- a mianowicie dochodzi do oczyszczania naszego mózgu z odpadów które się kumulują przez cały dzień. Dopuszczając do ciągłego niedoboru snu fundujemy sobie kumulacje toksycznych związków, co będzie wpływać na problemy z koncentracją i zapamiętywaniem. Ostatnia faza snu – Rem, jak sama nazwa wskazuje-dochodzi do gwałtownych ruchów gałek ocznych, ale również do większej aktywności mózgu niż w przypadku poprzednich faz, przez co sny są o wiele bardziej rzeczywiste.
Każda faza snu w zależności od organizmu trwa od 90 do 110min- znając tę informację możemy z powodzeniem ustalić o której warto się kłaść i ile należy przespać. Trenując amatorsko kilka razy w tygodniu potrzebujesz minimum 5 pełny cykli snu – co daje nam 7.5 godzin snu. Mając dużo, ciężkich jednostek treningowych, 5 cykli może okazać się za mało. W tym wypadku powinniśmy celować w 9 godzinny wypoczynek.
Możesz pracować nad swoim snem.
Już od samego rana pracujesz na jakość swojego snu, dlatego warto wraz z wstaniem z łóżka udać się na 30-40min truchtu z rana. Może być nawet spacer, ważna jest ekspozycja naszego ciała na naturalne światło zaraz po przebudzeniu co automatycznie pozwala nam dobrze wejść w nasz dobowy rytm.
Kolejny istotnym elementem są drzemki. Jeśli masz chwilę w ciągu dnia, skorzystaj z niej i zrób 15-20 min, zamiast sięgać po kawę albo energy drinka. Obniżysz poziom hormonu stresu, i złapiesz oddech na resztę dnia. Poza odzyskaniem energii poprawisz również funkcje zapamiętywania oraz przyswajania nowych informacji. Krótka drzemka sprawdzi się zarówno przed intensywną nauką jak i treningiem. Dlaczego krótka? Ponieważ wydłużając ją do np. do 30-40min prawie na pewno wejdziemy w drugą fazę cyklu, z której wybudzenie może dawać odwrotny efekt do zamierzonego.